وسواسی‌ها را بشناسیم


وسواس فکری و عملی ازجمله اختلال‌های شناخته‌شده در ایران است.منظور از وسواس میل شدید درونی برای انجام کاری است که برخلاف طرز فکر فرد باشد.


1395 / 06 / 11 0 981

 

وسواسی‌ها را بشناسیم.

 

(آیا شما وسواس دارید؟)

 

وسواس فکری و عملی ازجمله اختلال‌های شناخته‌شده در ایران است.منظور از وسواس میل شدید درونی برای انجام کاری است که برخلاف طرز فکر فرد باشد؛ که در آن فرد خود را مجبور به انجام کاری احساس می‌کند که هیچ لذتی جز از بین بردن موقتی اضطراب ندارد که این امر علاوه برآشفتگی درونی، در زندگی فردی، خانوادگی و شغلی فرد اختلال جدی ایجاد می‌کند که باعث بروز درماندگی و ناامیدی می‌شود.

 

 

اعمال وسواسی رفتارهایی هستند که اغلب به‌وسیله افکار وسواسی راه‌اندازی می‌شوند؛ که شامل برخی از موارد زیر است:

 

1.تصورات وسواسی: افکاری که ناخواسته وارد ذهن می‌شوند و باعث پریشانی در تفکر فرد می‌گردند. محتوای این وسواس‌ها را اغلب افکار بی‌معنی تشکیل می‌دهند.

 

2.تصاویر ذهنی وسواسی: تصاویر ذهنی روشن که اغلب صحنه‌هایی از خشونت و یا تصاویر نامناسب را تشکیل می‌دهند که مرتب تکرار می‌شوند.

 

3.اعتقادهای وسواسی: باورهایی که بر اساس فرض‌های غیرمنطقی شکل می‌گیرند. به‌عنوان‌مثال: فکر بد درباره پسرم باعث می‌شود او بمیرد.

 

4.افکار وسواسی: نگرانی‌های شدید که برای جلوگیری و یا کاهش آسیب به وجود می‌آید. مانند: آیا در را قفل کردم؟ یا گاز را خاموش کردم؟

 

5.حرکات وسواسی: کارهای ناخواسته‌ای که برای آسیب رساندن به خود و دیگران یا رفتارهای غیرعادی صورت می‌پذیرد. مثلاً" پرت کردن خود از پنجره

 

6.ترس‌های وسواسی: اضطراب‌های شدید که درباره اشیاء و پدیده‌های خاص (مثل بیماری، خون، جانوران و...) و یا موقعیت‌ها و مکان‌های خاص (ترس از بیمارستان و...) ایجاد می‌شود.

 

7.عادت‌های اجباری (وسواسی): اعمال تکرار مانند شمارش، مرتب کردن، چیدن، تمیز کردن و ...که باعث رهایی موقت از وسواس می‌شوند.

 

 

 

عوامل محیطی، خانوادگی و روان‌شناختی همراه با عوامل وراثتی در بروز این اختلال مؤثر هستند. اما بیماری وسواس باوجود علائم اضطراب‌انگیز و گاه فلج‌کننده آن، خوشبختانه قابل‌درمان است.

 

 

منبع:کتاب اختلال وسواس نویسنده:گیل استکتی ، تریزاپیگت


نظرات