چند نکته طلایی در مورد وسواس و درمان آن


میزان شیوع وسواس در جامعه ما به‌طور دقیق مشخص نیست. وسواس، هر دو گروه آقایان و خانم‌ها را شامل می‌شود.


1395 / 06 / 11 0 1342

 

چند نکته درباره وسواس و درمان آن، که باید بدانیم:

میزان شیوع وسواس در جامعه ما به طور دقیق مشخص نیست. وسواس، هر دو گروه آقایان و خانم ها را شامل می شود؛ علائم وسواس معمولا" در اواخر دوره نوجوانی و یا اوایل بزرگسالی آغاز می شوند اما برخی از علائم آن احتمالا" از زمان کودکی شروع می شوند. بین یک سوم تا نصف افراد بزرگسال مبتلا به وسواس احتمالا" علائم وسواس را در کودکی تجربه کرده اند.

 

                                                            این مطلب را از دست ندهید:وسواسی‌ها را بشناسیم

 

                      سایر مشخصات وسواس:

 

·         اندکی بیش از نصف افراد مبتلا به وسواس زن هستند.

·         افراد مبتلا به وسواس هوش بالاتر از حد متوسط دارند.

·         اوج سن شروع در آقایان بین 13 تا 15 سالگی است.

·         اوج سن شروع در خانم ها بین 20 تا 24 سالگی است.

·         شروع اختلال معمولا" تدریجی است.

 

در تحقیقی که در این باره انجام گرفت معلوم شد که بین شروع علائم وسواس و زمان مراجعه برای درمان 7 سال طول می کشد. که خجالت و شرم، علت این تردید برای مراجعه جهت درمان است. شیوه زندگی وسواسی ها بسیار دشوار است؛ انجام بسیاری از کارهای وسواسی که باید به ترتیب باشد و اگراین ترتیب از بین برود همه چیز را باید از اول انجام دهد، می تواند بسیار فلج کننده باشد. چون فرد زمان زیادی را جهت انجام این کارهای وسواسی صرف می کند. بسیاری از بیماران وسواسی مشکلاتی مانند از دست دادن شغل، اختلافات خانوادگی و اختلال در روابط فردی پیدا می کنند.

 

احتمال بهبود وسواس چقدر است؟

 

اگر چه در مورد وسواس درمان های موثری وجود دارد، اما اختلال وسواس، مزمن است و دوره درمان آن نیز زمان بر است. علائم وسواس از لحاظ شدت در طی زمان ممکن است بیشتر یا کمتر شود و حتی با درمان یا بدون درمان به طور کامل از بین برود اما امکان برگشت مجدد آن با تغییر شرایط زندگی و تشدید فشارها وجود دارد. حدود 10 درصد افراد وسواسی دوره های مشخص بازگشت علائم پس از بهبودی را تجربه می کنند طول این دوره ها ممکن است از چند هفته تا چند ماه طول بکشد؛ اما معمولا" با افزایش سن طولانی تر می شود.

 

                                        این مطلب را از دست ندهید:چهار ویژگی افراد وسواسی

 

بالاترین میزان بهبودی در مواردی است که از رفتاردرمانی و یا از ترکیب دارودرمانی با رفتاردرمانی استفاده کرده اند. اکثر مطالعات نشان می دهند که حدود 70 تا 90 درصد بیمارانی که فقط با دارو درمان می شوند چند هفته پس از قطع دارو دچار برگشت علائم می شوند. شواهدی وجود دارد که رفتاردرمانی احتمالا" اثرات پایدارتری دارد؛ با این وجود نیز در 20 تا 25 درصد این افراد احتمال برگشت علائم وجود دارد. اما مهم ترین مسأله در درمان این است که 25 درصد بیماران، برنامه رفتاردرمانی را انجام نمی دهند و یا دوره را به پایان نمی رسانند. این مقاومت عموما" به این دلیل است که از بیمار خواسته می شود که به منظور غلبه بر ترس ها با آن ها روبرو شود.

 


نظرات