چهار ویژگی افراد وسواسی


افراد مبتلابه وسواس ممکن است فقط چند علامت از علائم وسواسی را داشته باشند و یا بسیاری از علائم را از خود نشان دهند. این علائم فرد را آشفته می‌سازند


1395 / 06 / 11 0 1801

 

چهار ویژگی افراد وسواسی

 

افراد مبتلابه وسواس ممکن است فقط چند علامت از علائم وسواسی را داشته باشند و یا بسیاری از علائم را از خود نشان دهند. این علائم فرد را آشفته می‌سازند و اغلب در محیط کار و روابط شخصی، مشکلاتی پدید می‌آورند. در بعضی موارد ممکن است شخص به علت ترس و نگرانی در خانه بماند تا بتواند در امنیت ساختگی که برای خود ایجاد کرده است بماند و از روبرو شدن با موقعیت‌هایی که باعث بروز رفتارهای وسواسی می‌شود دوری نمایند.

 

                                      این مطلب را از دست ندهید:وسواسی‌ها را بشناسیم

 

ویژگی‌های شایع وسواس عبارت‌اند از:

1.دوری کردن از موقعیت‌های ترسناک مربوط به وسواس:

احساس نیاز به دوری از شرایطی که باعث تغییرات بیش‌ازحد معمول در زندگی فرد می‌شود. مانند ترس‌های مربوط به کثیفی یا آلودگی مکان‌های عمومی

2.بزرگنمایی در اهمیت افکار و احساس مسئولیت بیمارگونه:

اکثر افراد وسواسی می‌ترسند که افکار آن‌ها ممکن است به دیگران آسیب برساند و بسیاری از آن‌ها بی‌اختیار کارهای وسواسی انجام می‌دهند. مانند: چک کردن اینکه در را قفل کرده است یا نه.

3.مبالغه در آسیب‌رسانی:

افراد وسواسی تمایل دارند احتمال آسیب و نتایج حاصل از آن را بیشتر ازآنچه ممکن است باشد نشان دهند. و فکر می‌کنند که اصولاً" جهان اطراف خطرناک است مگر آن‌که امن بودنش ثابت شود.

4.نگرانی و تفکر بیش‌ازحد:

افراد مضطرب اغلب خود را غرق در افکاری درباره مسائل شخصی می‌بینند و ممکن است به مقدار زیاد از آرام‌بخش‌ها استفاده کنند کسی متوجه رفتارهای وسواسی آن‌ها نشود، حتی ممکن است برای کنترل ترس‌های خود از الکل یا داروهای خواب‌آور استفاده کنند.

 

                                   

 

                                           این مطلب را از دست ندهید: چند نکته درباره وسواس و درمان آن، که باید بدانیم

 

 

 

عوارض پزشکی و تاریخچه روان‌پزشکی خانواده می‌تواند در برنامه درمانی و تشخیص وسواس فرد مؤثر باشند، همچنین در درمان وسواس روابط خانوادگی نیز بررسی می‌شود تا بعضی از اعضای خانواده که به درمان کمک می‌کنند و یا اثر منفی در درمان دارند شناسایی شوند. درمانگران برای مشخص کردن کامل علائم وسواسی از پرسش‌نامه‌های طبقه‌بندی‌شده استفاده می‌کنند. بیماران وسواسی ممکن است گاه نتوانند تشخیص دهند که تصورات و کارهای آن‌ها غیرمنطقی است. در درمان همیشه باید در نظر داشت که بیماران وسواسی بیشتر از ترس‌های غیرواقعی رنج می‌برند و باید بین وسواس و سایر اختلال‌ها مانند اضطراب تفاوت قائل شد.

 

منبع:کتاب اختلال وسواس نویسنده:گیل استکتی ، تریزاپیگت


نظرات